• Witamy w Gdańsku

    Poznaj atrakcje Gdańska i okolic!

Żuraw w Gdańsku

Gdańsk - widok na Żuraw w GdańskuŻuraw w Gdańsku to zabytkowy dźwig portowy (najstarszy zachowany w Europie dźwig portowy), który obok Fontanny Neptuna jest najbardziej rozpoznawalnym elementem zabytkowego Gdańska. Dźwig ten służył do przeładunku towaru (głównie piwa), stawiania masztów. Oprócz tego wykorzystywany był jako element fortyfikacji obronnych oraz jako brama miejska. Gdański Żuraw jest jedną z filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Historia Żurawia

Dzisiejszy Żuraw to konstrukcja murowano-drewniana, różni się od pierwszego, który był całkowicie drewniany. Najstarsza wzmianka źródłowa o tej budowli pochodzi z 1367 roku, jednak dźwig ten spłonął w 1442 roku. Żuraw jaki możemy dziś oglądać powstał w latach 1442-1444. Wybudowano dwie ceglane baszty a pomiędzy nimi umieszczono drewniany mechanizm dźwigu. Urządzenie było w stanie podnieść ciężar około czterech ton, na wysokość jedenastu metrów. Mechanizmem napędowym są dwa bębny o średnicy około sześciu metrów. Jako siłę napędową wykorzystywano ludzi stąpających wewnątrz tych bębnów (tzw. kół deptakowych). W roku 1945 w trakcie zajęcia miasta przez Armię Czerwoną Żuraw został podpalony. Mury częściowo (około 60 %) ocalały, jednak drewniana konstrukcja została całkowicie zniszczona. W 1956 roku opracowano dokumentację rekonstrukcyjną, a następnie rozpoczęła się odbudowa. W 1962 roku Żuraw został przekazany Muzeum Morskiemu.

Wystawa stała

Gdańsk od XVI do XVIII wieku – życie portowego miasta

Wystawa prezentuje barwny obraz życia dawnego Gdańska, które koncentrowało się nad Motławą, tuż pod Żurawiem dokąd płynęły Wisłą i jej dorzeczem towary z głębi Rzeczpospolitej. W Gdańsku handlowano różnymi towarami, głównie zbożem, które przechowywane w spichlerzach od jesieni w spichlerzach czekało na wzrost cen na przednówku. Handlowano również drewnem, solą, śledziami, piwem i winem, wełną, jedwabiem, płótnem i futrami, wyrobami rzemieślniczymi i dziełami sztuki. Zwiedzający mogą zapoznać się z nawigacją w porcie gdańskim, zobaczyć jak wyglądały pierwsze latarnie morskie w Wisłoujściu i w Nowym Porcie, nabrzeża portowe, komora palowa, gdzie uiszczano podatek za pobyt jednostki w porcie, kantor kupca w którym dokonywano transakcji czy reprezentacyjny salon w gdańskiej kamienicy. Gdańsk był również dużym ośrodkiem stoczniowym. Jedna z sal ekspozycyjnych poświęcona jest warsztatom rzemieślniczym produkującym na rzecz szkutnictwa: powroźników, masztowników, żaglomistrzów, smolarzy czy kotwiczników.

Godziny otwarcia i bilety

Żuraw można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-15:00. Bilety do Żurawia są sprzedawane do 30 minut przed zamknięciem muzeum. Ceny biletów wynoszą:

  • Normalny – 8 zł
  • Ulgowy – 5 zł
  • Bilet dla dzieci i młodzieży (Muzeum za złotówkę) – 1 zł

Żuraw w Gdańsku
80-835 Gdańsk, ul. Szeroka 67/68
tel. 58 301 69 38, 58 329 87 60

Informacje na podstawie strony muzeum: www.nmm.pl/zuraw
Redakcja serwisu www.gdansk.turystyka.pl nie ponosi odpowiedzialności za zmiany.