• Witamy w Gdańsku

    Poznaj atrakcje Gdańska i okolic!

Zabytki Gdańska

Zabytkowy Gdańsk – Główne Miasto – Stare Miasto

Zabytki Gdańska - widok z wieży mariackiejGdańsk to miasto o ponad 1000-letniej historii, stąd też spotkamy tu wiele zabytków architektury. Gdzie szukać „starówki”? Najbardziej reprezentacyjna część Gdańska, w której znajdziemy najsłynniejsze gdańskie budynki to Główne Miasto. Stare Miasto to północna część Śródmieścia i nie jest tak okazała jak Główne Miasto. Większość obiektów zabytkowych skupionych jest przy najbardziej reprezentacyjnym trakcie Głównego Miasta, czyli Drodze Królewskiej (ulica Długa i Długi Targ), ale także przy uliczkach do niej przyległych oraz przy deptaku nad Motławą zwanym Długim Pobrzeżem.

Trudno wymienić który z obiektów jest tym najbardziej charakterystycznym. Warto pospacerować uliczkami Głównego Miasta i samemu zdecydować. Droga Królewska rozpoczyna się od Bramy Wyżynnej, a kończy Bramą Zieloną. W Bramie tej działa Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej. Tuż za nią znajduje się zespół Wieży Więziennej i Katowni, zwany Barbakanem Gdańskim, w którym obecnie zlokalizowane jest Muzeum Bursztynu. Na końcu ulicy Długiej stoi gotycki Ratusz Głównego Miasta, najokazalsza i najcenniejsza budowla świecka dawnego Gdańska, niegdyś siedziba władz miasta. Hełm wieży o wysokości 80 metrów wieńczy metalowy, złocony posąg króla Zygmunta Augusta. Tuż obok, przy Długim Targu znajduje się Fontanna Neptuna, Dwór Artusa i Złota Kamienica i wiele odrestaurowanych kamienic. Po dojściu do Bramy Zielonej warto wejść na Most Zielony z którego możemy podziwiać Długie Pobrzeże, statki na Motławie. Warto pospacerować Długim Pobrzeżem i zwiedzić inny symbol Gdańska – Gdański Żuraw – jeden z najstarszych zabytkowych dźwigów portowych w Europie. Nie sposób ominąć monumentalnej Bazyliki Mariackiej położonej w centrum zabytkowej części Gdańska. Bazylika Mariacka to jeden z największych ceglanych kościołów na świecie, zwany koroną Gdańska. Z wysokiej na 77,6 metrów wieży, na którą wiedzie blisko 400 schodów, można podziwiać panoramę miasta.

Z kolei na Starym Mieście w Gdańsku warto zobaczyć Ratusz Starego Miasta (z 1589 r., zbudowany w stylu manieryzmu niderlandzkiego), Wielki Młyn (średniowieczny młyn wodny z 1350 r.), Mały Młyn, Dom Opatów Pelplińskich czy budynek Poczty Polskiej – miejsce walk toczonych 1 września 1939 r. pomiędzy pracownikami poczty i niemieckimi oddziałami Policji Porządkowej oraz pododdziałami SS.

Aby poczuć atmosferę starego Gdańska warto zarezerwować sobie na zwiedzanie Głównego Miasta i Starego Miasta cały dzień. Zapraszamy!